Paul van Dyk

Zaczynał od odkrywania muzyki elektronicznej w radiu w kuchni matki. Teraz występuje w klubach i na festiwalach na całym świecie. Paul van Dyk zyskał reputację nie tylko jednego z najbardziej płodnych artystów trance’owych, ale też ikony kultury tanecznej.

Dorastał w komunistycznych Niemczech Wschodnich przed upadkiem muru berlińskiego. Jako jeden z pierwszych DJ-ów grywał w nowo otwartym klubie i przyszłym przełomowym Tresorze.

Obecnie Van Dyk jest rezydentem w światowej imprezowej stolicy Ibizie od 1999 roku, to najdłuższa rezydencja w historii Białej Wyspy. Jego występy na kultowym berlińskim Love

Parade rutynowo przyciągała tłumy, nawet do miliona, ale to wciąż blednie wobec 1,3 miliona osób, które był świadkami jego sylwestrowego występu w Rio de Janeiro w 2008 roku.

Z ośmioma albumami studyjnymi i niezliczonymi singlami i remiksami na swoim koncie, van Dyk dał się poznać jako niezwykły producent. Jego wydawnictwo „For An Angel” z 1994 roku jest uważane przez Mixmag za jeden z największych tanecznych utworów wszechczasów, a jego trzeci album „Reflections” był nominowany do nagrody Grammy. Van Dyk ma na swoim koncie remixy największych nazwisk muzyki elektronicznej — między innymi Deep Dish, Faithless i Underworld oraz kilku ikon muzyki pop i rock, w tym Madonny, Britney Spears, Depeche Mode i U2. Jego muzykę można usłyszeć w filmach takich jak „Mroczny rycerz”, „Sisterhood of the Traveling”, „Pants” i „Zurdo” (ten ostatni przyniósł mu meksykańskiego Oscara za najlepszą ścieżkę dźwiękową), a także w reklamach i grach wideo.

W 2000 roku van Dyk uruchomił VANDIT Records, a jego pierwszym wydawnictwem był trzeci album Paula „Out There and Back”. Prowadzi też swoją audycję radiową – VONYC Sessions – nadaje do ponad 100 stacji na całym świecie, gromadzi 21 milionów słuchaczy i 3,5 miliona pobrań podcastów miesięcznie. VONYC Sessions stała się jedną z najważniejszych audycji radiowych nie tylko w muzyce trance, ale także w muzyce tanecznej
ogólnie.

W ciągu swojej kilkudziesięcioletniej kariery van Dyk zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie DJ Mag’s Number 1, DJ Award (w 2005 i 2006), nagroda Mixmag’s Man of the Year (1999), wielokrotne IDMA, meksykańska nagroda Lunas del Auditorio dla Najlepszego Artysty Muzyki Elektronicznej na Żywo oraz 2 nagrody Trance Master Awards na DJ Awards (2006 i 2018). Został również doceniony za swoją działalność charytatywną na rzecz osób pokrzywdzonych w kraju i za granicą, otrzymując Medal Honoru Berlina i nagrodę MTV Chiuku, a także za wspieranie inicjatyw interesu publicznego, takich jak Rock the Vote.

Van Dyk wydał dwa albumy studyjne, które znalazły się na szczycie listy przebojów w 2018 i 2019 roku – „From Then On” i „Music Rescues Me”, które spotkały się z powszechnym uznaniem krytyków.

Podziel się